Ambasador Karlos Feliks posetio Zrenjanin: Meksiko bio i ostao iskren prijatelj srpskog naroda i države Srbije

Prijem u Gradskoj kući, upoznavanje s istorijom i znamenitostima grada i otvaranje izložbe “Naša prava na našim rečima” u Kulturnom centru Zrenjanina, obeležili su jučerašnju posetu našem gradu Njegove ekselencije Karlosa Isaura Feliksa Korone, ambasadora Meksika u Srbiji. Nakon što je pre dve godine Zrenjanin posetio njegov prethodnik Marko Antonio Garsija Blanko, novopostavljeni ambasador Meksika iskoristio je priliku da, u prvim mesecima mandata u Beogradu, nastavi započetu kulturnu saradnju između dve zemlje, u koju je uključen i naš grad. 
 
 
 
 
Najvišeg diplomatskog predstavnika 14. najveće zemlje sveta po veličini i 11. po snazi svetske ekonomije ugostio je gradonačelnik Simo Salapura sa saradnicima, zamenikom Sašom Santovcem i pomoćnicom Cicom Vučković, a prijemu su prisustvovali i načelnica Srednjobanatskog okruga Snežana Vučurević i pomoćnik direktora - rukovodilac programske službe Kulturnog centra Zrenjanina Vladimir Đurić
 
Gradonačelnik je upoznao ambasadora s potencijalima našeg grada i regiona, nekim razvojnim projektima i aktivnostima, a uručio mu je i simboličan “sportski pasoš” Evropskog grada sporta. Kao zanimljivost pomenuo je da su upravo u Meksiko Sitiju, 1968. godine, sportisti iz Zrenjanina osvojili dve olimpijske medalje - rvač Branislav Simić i bokser Zvonko Vujin
 
 
 
 
- Jubilej, 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Meksika i Srbije je svakako značajan povod i prilika da se istakne da je i grad Zrenjanin dao mali doprinos toj dobroj diplomatskoj saradnji, i to zahvaljujući kulturi., odličnom “alatu” za bolje upoznavanje i zbližavanje naroda. Još 1979. godine u poseti našem gradu boravila je delegacija meksičkog kongresa, takođe naše kulturno-umetničko društvo “Pionir” predstavljalo je naš grad i zemlju u Meksiku, a u Kulturnom centru već drugi put postavljamo izložbu koja potiče iz te zemlje i imamo čast i zadovoljstvo da je ponovo otvori ambasador. Kultura je jedan od stubova saradnje naše dve države, a verujem da će, uz pomoć Vlade Republike Srbije i predsednika republike, u toj agendi biti i veća ekonomska saradnja - istakao je gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura
 
 
 
  
Izložba “Naša prava na našim rečima” promoviše održavanje globalnog mira i olakšava stvaranje svesti o poštovanju i zaštiti ljudskih prava kod devojčica, dečaka i mladih širom sveta. Kroz 30 ilustracija meksičke umetnice Margarite Sada i adaptacije tekstova meksičke spisateljice Marije Jolande Argueljo, smanjuje se fizička udaljenost koja razdvaja dve zemlje i simbolično stvara razigrani, široki, inkluzivni univerzum, ukazujući na principe koji treba da vode ljudske odnose; uče nas da su svi ljudi slobodni i da vredimo, da se prema nama mora postupati pošteno i jednako, bez obzira na naše razlike, i da nam niko ne može oduzeti ta prava.
 
Zahvaljujući se na srdačnoj dobrodošlici i otvarajući izložbu, ambasador Karlos Feliks istakao je da njegovo prisustvo u Zrenjaninu govori o interesovanju za saradnju koje iskazuju ambasada njegove zemlje i sama država Meksiko i želji za njenim proširenjem. 
- Meksiko je uvek bio i ostao prijatelj srpskog naroda i ove zemlje, i trudimo se do danas da održimo kako političke, tako i sve druge vrste kontakata. Nastavlja se naše interesovanje za sve regione Srbije, tako i sa ovim gradom, i želim da se zahvalim Kulturnom centru grada Zrenjanina na interesovanju da se predstavi ova izložba. Ona je prepuna jakih i živih boja, koje simbolišu Meksiko, kao multikulturalnu zemlju, uniju mnogo jezika, rasa i uticaja, i ubeđeni smo da je sama tema izložbe, a to su ljudska prava, univerzalna i značajna za sve nas, za sve ljude. Znam da je i Zrenjanin multikulturalni grad i to je jedna takođe važna veza sa Meksikom - naglasio je Njegova ekselencija Karlos Isauro Feliks Korona.  
 
 
 
 
Povodom posete ambasadora, u Kulturnom centru Zrenjanina upriličen je i kraći umetnički program u kom su se predstavili Popularni orkestar “Frenk Sinatra”, pod dirigentskom palicom Đorđa Damjana i Gradski dečji hor Kulturnog centra Zrenjanina, koji vodi mr Senka Milisavljević

Slike

  • /uploads/attachment/vest/6139/Ambasador_Mexico_0.jpg