Поводом Светског дана особа са Дауновим синдромом градоначелник угостио младе из Удружења за помоћ МНРО „Сунцокрет“

Поводом 21. марта, Светског дана особа са Дауновим синдромом, градоначелник Симо Салапура угостио је данас у свом кабинету четворо младих чланова Удружења за помоћ МНРО – „Сунцокрет“.

 


Током веома срдачног и спонтаног разговора о бројним темама уручили су градоначелнику поклоне које су сами израдили на креативним радионицама удружења и показали да су и они, као и градоначелник, данас обули распарене чарапе различитих боја, што је један од симбола обележавања овог дана - прихватање различитости.

 

 

МНРО – „Сунцокрет“ постоји од 1973. године и окупља младе људе са менталним потешкоћама, њихове родитеље, стручњаке, волонтере и све људе добре воље који су препознали себе у томе. Подршку том удружењу, кроз различите начине, пружа и Град Зрењанин.
- Чланови нашег удружења који имају такозвани Даунов синдром позвани су да се на овакав начин обележи њихов дан и то је први пут за све ове године, колико ја знам, да будемо гости овде у кабинету градоначелника. Они су веома срећни, мислим да јутрос нису могли ни да спавају, јер, колико год да познају Симу Салапуру који је присутан у добром делу њихових живота, ово је за њих нешто посебно, осетили су се важним јер су у овом простору. Много су срећни и јако им је значајан овај дан, свесни су они тога да су препознати, да су део свега овога и да су део локалне заједнице и да овим поклонима које су донели показују колико тога могу и знају, шта раде и колико су вредни и квалитетни, колико могу да буду саставни део заједнице – казала је она и указала да би овај дан требало да се „провуче“ кроз свих 365 дана у години.

 


Говорећи о поклонима које су донели, Ружица Томић је истакла да су ови млади људи били изузетно поносни, што се могло видети и приликом доделе поклона, будући да их сами израђују на радионици са две веома креативне радионичарке.
- Оне пред њих постављају прилично захтевне задатке, али они то лепо испрате и много тога радимо на радионицама, а моја идеја и јесте да они то што раде тамо у просторијама удружења могу да поднесу и кући и да на тај начин квалитетно испуњавају време код куће.  У удружењу имамо и пет разбоја тако да се и тиме бавимо, а наши радови су врло препознатљиви када их радо излажемо и током разних дешавања и манифестација у граду – додала је Ружица Томић.

 

 

Светски дан особа са Дауновим синдромом, симболично, обележава се 21. марта, јер је Даунов синдром последица постојања једног хромозома више у ћелијама детета, те ова деца имају у својим ћелијама уместо два, три хромозома, на 21. хромозомском пару.
Процењује се да се једна од 733 бебе роди с оваквим синдромом, док Уједињене нације наводе да је процењена инциденција Дауновог синдрома широм света између 1 на 1000 и 1 на 1100 новорођенчади.

 

 

Слике

  • /uploads/attachment/vest/7766/DAUNOV_SINDROM_2025_00.jpg