Градоначелник посетио Ветеринарски специјалистички институт у Зрењанину


Градоначелник је, након обиласка лабораторија и разговора са стручњацима и руководством, рекао да је делатност Ветеринарског института веома специфична и да њихова територијална надлежност покрива више од 20 одсто територије Војводине.
- Када имамо то у виду, онда можемо претпоставити и колики је то обим посла и сложености. Овом приликом бих истакао веома добру сарадњу, посебно када смо имали кризну ситуацију због појаве афричке куге свиња на територији града Зрењанина и када смо заједничким радом Градске управе, Штаба за ванредне ситуације и надлежних инспекција и наравно Ветеринарским институтом успели да одговоримо на тај изазов. У претходном периоду имали смо угрожено подручје дела града птичијим грипом, прошле недеље донето је решење о укидању таквих мера, али, сада опет имамо малу опасност, а како смо чули, у питању су слинавка и шап, болест која код нас деценијама није била евидентирана. Сада у том смислу, и кроз ову посету, апелујем на све надлежне органе и наше фармере да поведу рачуна о томе и предузму све превентивне мере – рекао је градоначелник Салапура.



- Највише се бавимо дијагностиком, нарочито опасних заразних болести и учествујемо у дијагностиковању, спречавању ширења и истребљивању тих болести. Последње што се дешавало на нашем терену јесте авијарна инфлуенца (птичији грип), регистровали смо случај у току марта и прошле седмице је стигло решење о одјављивању ове нарочито заразне болести – рекао је он.
- Слинавка и шап је болест која погађа домаће животиње и могуће је да направи велике економске штете у свакој земљи у којој се појави. Што се тиче Републике Србије, ми смо на граничним прелазима на којима се увозе животиње, посебно ка суседној Мађарској где су постављене дезо баријере, присутни су ветеринари и врши се појачан преглед животиња – казао је он.



Владимир Бурсаћ, специјалиста ветеринарске микробиологије, објаснио је да Ветеринарски специјалистички институт Зрењанин ради три велике групе узорака, у питању су узорци хране за људе, односно намирница, потом су то узорци пореклом од животиња - то су узорци крви и крвних продуката који се испитују имунолошким, односно серолошким методама.
- Од 2021. године ми радимо и молекуларну, односно ПЦР дијагностику, којом се испитују за сада клинички узорци пореклом од животиња. Те године, захваљујући новој опреми, оспособљени смо да радимо молекуларну дијагностику, што је било јако важно у 2023. години када смо имали афричку кугу свиња у нашем округу. Оспособљени смо и опремљени, а прилагођавали смо се и оним захтевима који су постојали на терену – рекао је он.