Sednica Upravnog odbora Poslovnog udruženja “Toplane Srbije“ održana je danas u Zrenjaninu


- Ono što je važno istaći to je da je cena prirodnog gasa za toplane koje koriste prirodni gas, a to je dominantan energent, oko 80% energije se proizvodi iz prirodnog gasa, od početka grejnog perioda do poslednjih računa koje smo dobili taj rast iznosi negde 26,5 odsto. Predstoji da zauzmemo određeni zajednički stav, već smo stupili u kontakt sa nadležnim ministarstvom rudarstva i energetike i gledaćemo kako ćemo to prevazići jer kolege već, praktično, dolaze u nelikvidnost, to je vrlo značajna stvar, drugo, da i sad podnesete zahtev, što imamo pravo, po metodologiji za određivanje cene snabdevanja toplotnom energijom krajnjih kupaca možete realizovati te cene tek za nekih dva-tri meseca, dok se ne zadovolje svi zakonski rokovi vezani za Zakon o zaštiti potrošača i slično. Dakle, ozbiljno je dugoročno uzdrmano poslovanje sistema daljinskog grejanja – kazao je on.



- Druga važna tačka koja će danas biti na dnevnom redu jesu međunarodno preuzete obaveze o naplati po potrošnji. Zrenjanin je taj problem rešio davno, Šabac, Niš i još nekih petnaestak gradova, ali podsetiću da uredba o naplate po potrošnji koja je republički proces je u pravnom prometu Republike Srbije još od 2015. godine, tako da imamo preuzete obaveze i moraćemo da se sa njima usklađujemo. Nekakav zahtev je, otprilike, da se 40 odsto konzuma do kraja 2026. godine naplaćuje prema potrošnji, ali to se odnosi na ukupni konzum, kako na stambeni tako i na poslovni prostor – dodao je on.
Udruženje toplana broji 58 sistema daljinskog grejanja u gradovima Srbije, uključujući i dva najveća, JKP “Beogradske elektrane” i JKP “Novosadska toplana”. Osnovano je 1997. godine radi unapređenja međusobne saradnje, usaglašavanja programa poslovanja, razmene stručnih iskustava, usaglašavanja cene grejanja preko zajedničkih kriterijuma, zajedničkog nastupa prema ministarstvima, komorama, udruženjima i drugim institucijama.