Чињенице
Грб града и празници
Грб Града Зрењанина је стилизовани приказ Успења пресвете Богородице, у облику који је за симбол града установљен 1769. године. Званично је овај грб био у употреби до 1919. године, али је коришћен све до краја Другог светског рата, односно до када је град носио име Петровград (1935-1946.).
Преузмите грб у одговарајућем формату:
Празници
17. новембар
Празник Града Зрењанина – Овај датум установљен је у знак сећања на ослобођење Великог Бечкерека у Првом светском рату, 1918. године, када су Прва армија војводе Петра Бојовића, Гвоздени пук "Књаз Михајло" и Пешадијска бригада пуковника Драгутина Ристића – "Бригадира" ушли у Велики Бечкерек и донели смену власти и смену држава на овим просторима. Већ наредног дана власт је предата Српском народном већу на чијем је челу био др Славко Жупански, један од најумнијих Бечкеречана предратног времена. Неколико дана по коначном ослобођењу Војводине, њена подручја уједињују се с Краљевином Србијом, да би 1. децембра 1918. године била проглашена и Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, прва заједничка јужнословенска држава.
2. октобар
Обележава се у знак сећања на ослобођење града од немачког окупатора у Другом светском рату, 1944. године. Тога дана јединице Црвене армије и партизанских народноослободилачких одреда ушле су у тадашњи Петровград и заједничким снагама окончале четворогодишњу владавину немачког окупатора на овим просторима. У борбама за ослобођење погинуло је и 220 бораца Црвене армије, који су сахрањени у заједничку гробницу на спомен-гробљу на Багљашу.