Gradonačelnik pozvao Zrenjanince da se priključe akciji prikupljanja plastičnih čepova i pomognu Udruženju paraplegičara Banata

Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura posetio je danas članove Udruženja paraplegičara Banata i tom prilikom uručio im plastične čepove priključivši se na taj način akciji koju to udruženje sprovodi od 2012. godine. 

Gradonačelnik je ujedno pozvao Zrenjanince da prikupljaju čepove i pridruže akciji koja je od velikog i višestrukog značaja za članove Udruženja.

 

 

Zahvalivši na donaciji i podršci Grada Zrenjanina Nenad Krbavac, predsednik Udruženja paraplegičara Banata kazao je da je u početku zamišlljeno da se akcija sprovodi samo u Zrenjaninu, ali da se ona razvijala velikim koracima .
- Mi smo do 2016. godine sakupili veliku količinu čepova, kasnije je akcija nastavljena, ali u mnogo manjem obimu i do sada smo sakupili više desetina tona čepova što je ogromna količina, posebno ako uzmemo u obzir da je težina jednog čepa 1,5 gram. To se može meriti milionima sakupljenih čepova - rekao je on.

 

 

Akcija je zamišljena tako da se od plastičnih čepova kupuju ortopedska pomagala za osobe sa invaliditetom kojima su ona potrebna budući da, kako je rekao, postoje propusti u pravilnicima za dobijanje kolica, tako da neke osobe nisu mogle da dobiju adekvatna pomagala.
- Na tome je i nastala ideja, da našim članovima obezbedimo bolja kolica, a rezultat toga je da smo pedesetak ortopedskih pomagala različitih vrsta obezbedili za naše članove, ali ne samo za njih, već i za mnoge druge koje smo prepoznali da za tim imaju potrebu. Poslednje tri godine obezbedili smo pomagala i za zrenjaninsku bolnicu, tačnije, obezbedili smo osam pomagala, pre nekoliko meseci poklonili smo tri invalidska kolica bolnici i jedna toaletna kolica, kao i tri kolica za naše članove. Uskoro ćemo obezbediti kolica za još jednu našu članicu - objasnio je Krbavac. 

 

 

Naveo je da je akcija prikupljanja čepova poprimila veliku masovnost ne samo u Zrenjaninu već i u Srednjobanatskom okrugu.

Uključen je veliki je broj vrtića, škola i drugih organizacija i preduzeća.
- To nije samo priča o ekologiji, već i o socijalizaciji osoba sa invaliditetom, njihove veće vidljivosti i prepoznatljivosti, a na kraju, značaj je i u tome što su osobe sa invaliditetom pokrenule akciju koja je celokupnu zajednicu motivisala da se pridruži i zaista smo prepoznatljivi po toj akciji. Verujem da ćemo to nastaviti i ubuduće da razvijamo, kao i da će rezultati biti značajni - kazao je Nenad Krbavac navodeći da je, kada je u pitanju broj ljudi koji učestvuju u akciji, reč o više hiljada.
- Ono što je takođe značajno jeste što su za ovih deset godina neke mlade generacije, sadašnji odrasli ljudi, kod sebe uspeli da razviju svest o važnosti sakupljanja plastične ambalaže i priči o reciklaži. Ta deca, danas odrasli, sigurno prepoznaju značaj toga, o čemu se pre dvadeset godina možda nije ni znalo da može da koristi zajednici. Sve to važno je i zbog činjenice da je za jedan plastični čep ili ambalažu potrebno hiljadu godina da se reciklira i nestane - dodao je on.

 

 

Inače, za jedna invalidska kolica koji oni obično nabavljaju potrebno je sakupiti oko 4,5 tone čepova, što je velika količina, ali, kako je rekao Krbavac, dobrim odzivom ljudi to je ipak moguće, a za nabavku jednih kolica potrebno im je oko pola do godinu dana sakupljanja čepova.               

Slike

  • /uploads/attachment/vest/6544/PARAPLEGICARI_CEPOVI_00.jpg