Posledice ''Oluje'' ostaju trajno



- Nažalost, u manje-više istoj situaciji nalaze se i Srbi prognani iz hrvatskih gradova, područja Zapadne Slavonije, 13 zapadnokrajiških opština i ostalih dijelova Federacije BiH. Hrvatska nije spremna da se suoči sa svojom ratnom prošlošću i prihvati nepobitnu činjenicu da je jedan od ciljeva operacije "Oluje" bio i etničko čišćenje svojih građana srpske nacionalnosti. Zbog toga u Hrvatskoj nema stvarne političke volje da se poštuju ljudska i politčka prava izbjeglih i prognanih Srba i Srba povratnika – navodi se u Saopštenju i zaključuje:
- Udruženje za pomoć izbeglim,prognanim i raseljenim licima Zrenjanin očekuje da se do kraja godine sazove posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srbije na kojoj bi se usvojila Rezolucija o poštovanju ljudskih prava izbjeglih i prognanih Srba i drugih oštećenih građana iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Cilj Rezolucije jeste da obaveže Vladu Srbije da aktivno radi na rješavanju naših imovinskih i brojnih problema. Jedan od ključnih preduslova da dođe do iskrenog pomirenja između srpskog i hrvatskog naroda jeste zaštita i povratak naših imovinskih, stečenihi statusnih prava, uspostava istih standarda u suđenjima za ratne zločine i druga krivična djela iz ratnog perioda i rješavanje pitanja nestalih lica.

- Mi imamo više invalida među našim članovima i moramo se organizovati da tim ljudima pomognemo. Osamnaest godina je prošlo od egzodusa, to je dete kada se rodilo, danas je punoletno, ti nagomilani problemi prethodno nisu rešavani, jer da jesu ne bi ih danas toliko bilo. Naše udruženje ima dobru saradnju sa lokalnom samoupravom i u Zrenjaninu ćemo pokušati da probleme brže i efikasnije rešavamo. Do kraja godine imaćemo uvid u tačno stanje, što se tiče broja izbeglih lica na teritoriji Grada Zrenjanina, statusa, njihovih problema i bićemo jedna od prvih sredina koja će uraditi takvu evidenciju – rekao je Mrkobrad.

Pomoćnik gradonačelnika Duško Radišić upoznat je sa brojnim problemima s kojima se izbegla lica susreću i izrazio je spremnost lokalne samouprave da im se pomogne u okviru raspoloživih mogućnosti, ali i istakao da je neophodno doneti i sistemska rešenja, na nivou države, što bi bio jedini način za trajno rešavanje statusa ovih lica.
- Za sada imamo humanitarne akcije koje možemo da sprovodimo, ali moramo istaći da se na humanitarne akcije, opet, često malo ljudi javi, tako da moramo pronaći dobar način i sistem za rešavanje problema. Trudićemo se i da predvidimo sredstva iz budžeta za tu namenu. Apelujem na sve koji mogu da pomognu, jer ako se udružimo siguran sam da možemo pomoći i porodici Vujanić, ali i drugim ljudima koji su u sličnoj situaciji – napomenuo je Radišić.